Седа (Латвија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Седа
Паланка
Грб на Седа
Држава Латвија
ОпштинаСтренчи
Градски права1991
Население
 • Вкупно1.744
Часовен појасИЕВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЕЛВ (UTC+3)
Поштенски бројLV-4728
Повикувачки број+371 647
Мреж. местоhttp://www.valka.lv/?id=96

Седапаланка (мал град) во Латвија основан во 1952 година. Главната местна индустрија е извлекување на тресет. Градот е извонреден по сталинистичката архитектура во стилот на 1950-тите, датира од славните денови на Седа, кога работниците од целиот Советски Сојуз дошле да работат за претпријатието за извлекување на тресет.

Акционерското друштво „Седа“ сè уште е голем работодавач.

Паланката и нејзините луѓе биле предмет на документарниот филм „Седа: Луѓето од мочуриштето“ (латвиски: Seda. Purva ļaudis; режисер: Каспарс Гоба; Латвија/Германија, 2004 година).

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]