Јелгава

Координати: 56°39′N 23°43′E / 56.650° СГШ; 23.717° ИГД / 56.650; 23.717
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јелгава
Jelgava
град
Поглед кон Јелгава
Поглед кон Јелгава
Знаме на ЈелгаваГрб на Јелгава
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Latvia" does not existМестоположба во Латвија.
Координати: 56°39′N 23°43′E / 56.650° СГШ; 23.717° ИГД / 56.650; 23.717
Држава Латвија
прогласен за град1573
Управа
 • ГрадоначалникАндрис Равињш[1]
Површина
 • Вкупна60 км2 (20 ми2)
 • Вода2,34 км2 (90 ми2)
Население
 • Вкупно61.623 (2.016)[2]
 • Густина1.025,3/км2 (2,656/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски кодLV-300(1-9); LV-3024; LV-3035
Тел. код+371 630
Број на градски советници15

Јелгава — град во Латвија кој се наоѓа на околу 41 километар југозападно од Рига. Градот има нешто помалку од 64.000 жители и тој е најголем град во регионот Земгале. Јелгава бил главен град на војводството Курланд, како и главен град на Гувернатот Курланд до 1919 година.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Се верува дека името Јелгава потекнува од ливонскиот збор„ jālgab“ што значи „град на река“[3]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според податоците од јануари 2011, градот имал 64,516 жители.

Демографија на Јелгава [1]
Латвијци
  
55,7 %
Руси
  
28,9 %
Белоруси
  
5,6 %
Украинци
  
2,8 %
Полјаци
  
2 %
Литванци
  
1,4 %
други
  
3,6 %

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Јелгава е збратимена со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Jelgava City municipality web page“. Архивирано од изворникот на 2011-09-30. Посетено на 2012-02-19.
  2. „«Latvijas iedzīvotāju skaits pašvaldībās pagastu dalījumā»“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-10-20. Посетено на 2016-07-13.
  3. Latvia as an independent state, Dr Alfred Bilmanis, p124 accessed 26 March 2009
  4. „Офіційний сайт міста Івано-Франківська“. mvk.if.ua (украински). Посетено на 7 March 2010.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]