Кулдига (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Кулдига
Kuldīgas novads
Општина
Kuldīgas novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Кулдига
Управа
 • Градоначалник Инга Берзиња
Површина
 • Вкупна 1,756.7[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 27,430[2]
Мреж. место www.kuldiga.lv

Кулдига (латвиски: Kuldīgas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]