Краслава (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Краслава
Krāslavas novads
Општина
Krāslavas novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2001
Седиште Краслава
Управа
 • Градоначалник Гунарс Упениекс
Површина
 • Вкупна 1,078.4[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 20,217[2]
Мреж. место www.kraslava.lv

Краслава (латвиски: Krāslavas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]