Ропажи (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Ропажи
Ropažu novads
Општина
Ropažu novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2005
Седиште Ропажи
Управа
 • Градоначалник Антонс Цибуљскис
Површина
 • Вкупна 322[1] км2
Население (2009)
 • Вкупно 6,832[2]
Мреж. место www.ropazi.lv

Ропажи (латвиски: Ropažu novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2005 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]