Јелгава (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Јелгава
Jelgavas novads
Општина
Jelgavas novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Јелгава
Управа
 • Градоначалник Зиедонис Кауне
Површина
 • Вкупна 1,319[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 27,276[2]
Мреж. место www.jrp.lv

Јелгава (латвиски: Jelgavas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]