Ќекава (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Ќекава
Ķekavas novads
Општина
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеЌекава
Управа
 • ГрадоначалникРобертс Јурќис
Површина
 • Вкупна270,2[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно20,945[2]
Мреж. местоwww.kekava.lv

Ќекава (латвиски: Ķekavas novads) — општина во Латвија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]