Резекне (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Резекне
Rēzeknes novads
Општина
Знаме на Општина Резекне Rēzeknes novads
Знаме
Грб на Општина Резекне Rēzeknes novads
Грб
Rēzeknes novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Резекне
Управа
 • Градоначалник Монвидс Шварцс
Површина
 • Вкупна 2,524.1[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 32,130[2]
Мреж. место www.rezeknesnovads.lv

Резекне (латвиски: Rēzeknes novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]