Тукумс (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Тукумс
Tukuma novads
Општина
Tukuma novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Тукумс
Управа
 • Градоначалник Јурис Шулцс
Површина
 • Вкупна 1,198.1[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 33,608[2]
Мреж. место www2.tukums.lv

Тукумс (латвиски: Tukuma novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]