Лимбажи (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Лимбажи
Limbažu novads
Општина
Limbažu novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Лимбажи
Управа
 • Градоначалник Диѕис Земерс
Површина
 • Вкупна 1,170.9[1] км2
Население (2009)
 • Вкупно 19,728[2]
Мреж. место www.limbazi.lv

Лимбажи (латвиски: Limbažu novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]