Преиљи (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Преиљи
Preiļu novads
Општина
Preiļu novada karte.png
Земја Латвија
Создадена2000
СедиштеПреиљи
Управа
 • ГрадоначалникАлдис Адамовичс
Површина
 • Вкупна365,3[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно11,973[2]
Мреж. местоwww.preili.lv

Преиљи (латвиски: Preiļu novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2000 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]