Олајне (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Олајне
Olaines novads
Општина
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеОлајне
Управа
 • ГрадоначалникЈанис Пвловичс
Површина
 • Вкупна296,3[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно20,085[2]
Мреж. местоwww.olaine.lv

Олајне (латвиски: Olaines novads) — општина во Латвија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]