Мадона (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Мадона
Madonas novads
Општина
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеМадона, Латвија
Управа
 • ГрадоначалникАндрејс Цељапитерс
Површина
 • Вкупна2,153,4[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно28,110[2]
Мреж. местоwww.madona.lv

Мадона (латвиски: Madonas novads) — општина во Латвија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]