Вентспилс (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Вентспилс
Ventspils novads
Општина
Ventspils novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Вентспилс
Управа
 • Градоначалник Ајварс Муцениекс
Површина
 • Вкупна 2,462.3[1] км2
Население (2009)
 • Вкупно 13,786[2]
Мреж. место www.ventspilsnovads.lv

Вентспилс (латвиски: Ventspils novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]