Валка (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Валка
Valkas novads
Општина
Valkas novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Валка
Управа
 • Градоначалник Карлис Албергс
Површина
 • Вкупна 910.3[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 10,678[2]
Мреж. место www.valka.lv

Валка (латвиски: Valkas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]