Јурмала

Координати: 56°58′N 23°45′E / 56.967° СГШ; 23.750° ИГД / 56.967; 23.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јурмала
Град
Знаме на ЈурмалаГрб на Јурмала
Местоположба на Јурмала во Латвија
Местоположба на Јурмала во Латвија
Координати: 56°58′N 23°45′E / 56.967° СГШ; 23.750° ИГД / 56.967; 23.750
Држава Латвија
Град од1959
Управа
 • ГрадоначалникГатис Трукснис
Површина
 • Вкупна100 км2 (40 ми2)
Население
 • Вкупно56 060
 • Густина560/км2 (1,500/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски бројLV-2003; LV-2008; LV-20(10-17)
Повикувачки број+371 67

Јурмалаград во Латвија, оддалечен околу 25 километри западно од Рига. Јурмала е најголемо приморско летувалиште во Латвија и се наоѓа помеѓу Ришкиот залив и реката Лиелупе. Градот има 33 километарска плажа од бел песок, и население од 55,580 жители, што го прави петти најголем град во државата.

Додека Латвија била дел од Советскиот Сојуз, Јурмала било омиленo летувалиште и туристичко одредиште на високите функционери од комунистичката партија, главно на Леонид Брежнев и Никита Хрушчов. И покрај тоа што има голем број на поволности како куќи на плажи и хотели, некои од нив се наоѓаат во лоша состојба. Јурмала останува туристичка атракција со долгите плажи наспроти Ришкиот залив и романтичните дрвени куќички во арт нуво стил.

Историја[уреди | уреди извор]

Дрвена архитектура во Јурмала

Градот Јурмала се состои од низа на мали одморалишта. Од запад кон исток, тука се вклучени Кемери, Јаункемери, Слока, Каугури, Вајвари, Асари, Мелужи, Пумпури, Јаундубулти, Дубулти, Мајори, Џинтари, Булдури и Лиелупе.

Областа на која се простира градот Јурмала порано била дел од Рига, позната како Ригас Јурмала. Некои делови од областа, како Слока и Кемери, биле познати како бањски одморалишта многу векови. На германски јазик градот бил познат како Рига-Странд, или "плажа на Рига".

Јурмала бил познат како бањско одредиште уште од крајот на 18 век и почетокот на 19 век. Богатите земјопоседници ја започнале традицијата да одмараат на приморјето, а руските војници доаѓале да одморат по Наполеоновите војни, враќајќи се подоцна со своите семејства. Врвот на развојот на областа било отворањето на железничката линија Рига - Тукумс во 1877 година, (која сѐ уште поминува низ Јурмала) со што дошло до пораст на бројот на посетители, како и до пораст на развојот на градот како летувалиште. Јурмала исто така се здобил со реноме како здравствено одморалиште. Морското ветре, боровиот мирис, минералните извори и песочните плажи биле причина за развој на многу санаториуми во рамките на градот.

Со оглед на тоа што Рига напреднала брзо и успеала да ги придобие туристите од западните земји, Јурмала заостанувал позади. Сепак, во последните години, градот започнал да се опоравува. Многу познати личности од Русија, успешни стопанственици и други купиле куќи покрај плажата, и многу различни фестивали и други активности довеле сè повеќе луѓе во градот секое лето. Моментално, Јурмала ја постигнал популарноста која ја доживеал од советската елита.

Дрвен објект на плажата во Мајори.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Најкарактеристичен архитектонски белег во Јурмала е распростанетоста на дрвени куќи кои датираат од крајот на 19 век и првата половина од 20 век. Поголемиот дел од градбите биле изградени од балтичко германски и латвиски архитекти, но исто така постојат градби на руски, фински и други архитекти. Архитектурата на Јурмала се одликува со класицизам, национален романтизам, и со модерни стилови. Градот има список од 414 заштитени историски градби, како и преку 4,000 дрвени објекти.

Плажа[уреди | уреди извор]

Плажата во Јурмала е долга 33 километри, покриена со бел кварцен песок. Плитките крајбрежни води се погодни и безбедни за децата. Плажата е опремена со детски игралишта, мали клупи за седење, фудбалски игралишта и одбојкарски терени, како и патеки за бебешки колички и инвалидски колички. Во пролет и есен на плажата може да се најдат парчиња килибар.

Секој регион има различна плажа. Во Мајори и Булдури, каде на плажите се поставени сини знамиња, постои можност да се изнајми воден велосипед или да се ужива во кафетериите. Во Дубулти и Џинтари се одржуваат натпреварувања во фудбал и одбојка на песок, а на плажата во Пумпури може да се сурфа на ветер.

Меѓународни натпреварувања во водени спортови, како веслање, едрење, и скијање на вода се одржуваат на реката Лиелупе. Во јануари 2012 година, Јурмала бил домаќин на Светското првенство во зимско пливање.

Панорамски поглед на плажата во Јурмала

Демографски податоци[уреди | уреди извор]

Од 1 јануари 2011 година, градот има население од 56,060 жители.

Демографија на Јурмала (2011 г.)
Латвијци
  
50,8 %
Руси
  
35 %
Белоруси
  
3,9 %
Украинци
  
2,7 %
Полјаци
  
1,7 %
Литванци
  
0,9 %
Други
  
5,0 %

Познати личности[уреди | уреди извор]

Следниве личности се родени во Јурмала:

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Јурмала е збратимен со:[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sadraudzības pilsētas“. jurmala.lv. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 26 April 2014. (латвиски) (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]