Алуксне (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Алуксне
Alūksnes novads
Општина
AluksnesNovads.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Алуксне
Управа
 • Градоначалник Ајварс Фоминс
Површина
 • Вкупна 1,699.8[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 19,558[2]
Мреж. место www.aluksne.lv

Алуксне (латвиски: Alūksnes novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]