Салдус (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Салдус
Saldus novads
Општина
Saldus novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Салдус
Управа
 • Градоначалник Индра Раса
Површина
 • Вкупна 1,683.3[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 28,915[2]
Мреж. место www.saldus.lv

Салдус (латвиски: Saldus novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]