Талси (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Талси
Talsu novads
Општина
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеТалси
Управа
 • ГрадоначалникМиервалдис Кротовс
Површина
 • Вкупна1,763,2[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно34,871[2]
Мреж. местоwww.talsi.lv

Талси (латвиски: Talsu novads) — општина во Латвија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]