Јекабпилс (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Јекабпилс
Jēkabpils novads
Општина
Знаме на Општина Јекабпилс
Знаме
Грб на Општина Јекабпилс
Грб
Jēkabpils novada karte.png
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеЈекабпилс (вонтериторијално)
Управа
 • ГрадоначалникЕдвинс Мењкис
Површина[1]
 • Вкупна906 км2 (350 ми2)
Население (2009)[2]
 • Вкупно5.866
 • Густина6,5/км2 (17/ми2)
Мреж. местоjekabpilsnovads.lv

Јекабпилс (латвиски: Jēkabpils novads) — општина во Латвија. Создадена е во 2009 година. Административен центар е градот Јекабпилс, но не е во состав на општината.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]