Цесис (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Цесис
Cēsu novads
Општина
Cesu novads karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Цесис
Управа
 • Градоначалник Гинтс Шкендерс
Површина
 • Вкупна 171.7[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 19,977[2]
Мреж. место www.cesis.lv

Цесис (латвиски: Cēsu novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]