Адажи (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Адажи
Ādažu novads
Општина
Грб на Општина Адажи Ādažu novads
Грб
Adazu novads karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2006
Седиште Адажи
Управа
 • Градоначалник Нормундс Брејдакс
Површина
 • Вкупна 162.9[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 9,342[2]
Мреж. место www.adazi.lv

Адажи (латвиски: Ādažu novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2006 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]