Луѕа (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Луѕа
Ludzas novads
Општина
Ludzas novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Луѕа
Управа
 • Градоначалник Јевгенија Кушча
Површина
 • Вкупна 964.8[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 15,986[2]
Мреж. место www.ludzaspils.lv

Луѕа (латвиски: Ludzas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]