Марупе (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Марупе
Mārupes novads
Општина
Marupese novads karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Марупе
Управа
 • Градоначалник Мартињш Бојарс
Површина
 • Вкупна 103.9[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 13,958[2]
Мреж. место www.marupe.lv

Марупе (латвиски: Mārupes novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]