Ајзкраукле (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Ајзкраукле
Aizkraukles novads
Општина
Aizkraukles novads karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2001
Седиште Ајзкраукле
Управа
 • Градоначалник Вилнис Плуме
Површина
 • Вкупна 102.3[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 10,080[2]
Мреж. место www.aizkraukle.lv

Ајзкраукле (латвиски: Aizkraukles novads) е општина во Латвија. Општината била создадена во 2001 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]