Добеле (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Добеле
Dobeles novads
Општина
Dobeles novads karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Добеле
Управа
 • Градоначалник Андрејс Сприѕанс
Површина
 • Вкупна 889.7[1] км2
Население (2009)
 • Вкупно 24,521[2]
Мреж. место www.dobele.lv

Добеле (латвиски: Dobeles novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]