Саулкрасти (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Саулкрасти
Saulkrastu novads
Општина
Saulkrastu novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Саулкрасти
Управа
 • Градоначалник Ервинс Гравитис
Површина
 • Вкупна 47.7[1] км2
Население (2009)
 • Вкупно 6,082[2]
Мреж. место www.saulkrasti.lv

Саулкрасти (латвиски: Saulkrastu novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]