Балви (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Балви
Balvu novads
Општина
Знаме на Општина Балви Balvu novads
Знаме
Грб на Општина Балви Balvu novads
Грб
Balvu novads karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Балви
Управа
 • Градоначалник Јанис Труповниекс
Површина
 • Вкупна 1,044.5[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 15,834[2]

Балви (латвиски: Balvu novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]