Саласпилс (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Саласпилс
Salaspils novads
Општина
Salaspils novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2004
Седиште Саласпилс
Управа
 • Градоначалник Рајмондс Чударс
Површина
 • Вкупна 126.9[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 22,810[2]
Мреж. место www.salaspils.lv

Саласпилс (латвиски: Salaspils novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2004 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]