Даугавпилс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Даугавпилс
Daugavpils
City
Поглед кон Даугавпилс во 1912.
Поглед кон Даугавпилс во 1912.
Знаме на ДаугавпилсГрб на Даугавпилс
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Latvia" does not existМестоположба во Латвија
Координати: 55°53′N 26°32′E / 55.883° СГШ; 26.533° ИГД / 55.883; 26.533
Држава Латвија
Статус на град1275
Управа
 • ГрадоначалникЖана Кулакова
Површина
 • Вкупна72,48 км2 (2,798 ми2)
 • Вода9,75 км2 (376 ми2)
Население
 • Вкупно95 467 (2.016)[1]
 • Густина1.414/км2 (3,660/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски кодLV-540(1–2); LV-540(4–5); LV-5410; LV-54(12–15); LV-54(17–20); LV-5422; LV-5465
Повикувачки број+371 654
Советници15

Даугавпилс (латвиски: Daugavpils; руски: Даугавпилс) — град во југоисточна Латвија. Градот се наоѓа на реката Даугава (Западна Двина), по која е и добиено името на градот. Даугавпилс во превод значи „замок Даугава“. Градот има население од над 100.000 жители и е втор по големина во Латвија. Даугавпилс се наоѓа на околу 230 километри од Рига. Во близина на Даугавпилс се белоруската и литванската граница, а нешто подалеку е и руската. Мнозинско население во градот се Русите.

Население[уреди | уреди извор]

На 1 јануари 2011 година се пресметало дека во градот живеат 102 496 жители.

Население на Даугавпилс во 2010[2]
Руси
  
51,8 %
Латвијци
  
18 %
Полјаци
  
14,4 %
Белоруси
  
7,6 %
Украинци
  
2,1 %
Литванци
  
0,9 %
други
  
5,2 %

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Даугавпилс е збратимен со:

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]