Варакљани (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Варакљани
Varakļānu novads
Општина
Varakļānu novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Варакљани
Управа
 • Градоначалник Модра Вилкауша
Површина
 • Вкупна 279[1] км2
Население (2009)
 • Вкупно 3,941[2]
Мреж. место www.varaklani.lv

Варакљани (латвиски: Varakļānu novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]