Стенде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стенде
Гратче / Паланка
Градскиот ќош во Стенде.
Градскиот ќош во Стенде.
Знаме на СтендеГрб на Стенде
Држава Латвија
ОпштинаТалси
Градски права1991
Управа
 • ГрадоначалникСолвита Удре
Часовен појасИЕВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЕЛВ (UTC+3)
Поштенски бројLV-3257
Повикувачки број+371 632
Број на членови во градскиот совет7
Мреж. местоhttp://www.stende.lv/

Стенде (латвиски: Stende, германски: Stenden) - гратче/паланка во Латвија.

Историја[уреди | уреди извор]

Населбата се наоѓала на земјата на властелинската куќа Стенде уште од 14 век. Целото место бил во сопственост првично на господарот на властелинската куќа Стенде уште од 14 век.властелинската куќа Филип фон дер Бриген, кому му бил дадена од Ливонскиот Ред.[1][2] Брзиот раст започнал кога во 1904 година била воспоставена железничката станица Стенде на правецот Рига-Вентспилс. За време на Првата светска војна во 1915 година Стенде бил окупиран од германските трупи. За снабдување на трупите, Германците требале да изградат подобри врски со блиското пристаниште Роја. За оваа намена е изградена тесна шина или во воена смисла фелдбан од Роја до Стенде. Набавките од Стенде можеле да се испорачуваат преку главната железничка линија.

Во 1991 година, Стенде добил градски права.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]