Огре (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Огре
Ogres novads
Општина
Ogres novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2002
Седиште Огре
Управа
 • Градоначалник Едвинс Барткевичс
Површина
 • Вкупна 993.4[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 39,117[2]
Мреж. место www.ogre.lv

Огре (латвиски: Ogres novads) е оштина во Летонија. Општината е создадена во 2002 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]