Паневежис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Паневежис
Град
Паневежис
Паневежис
Грб на Паневежис
Грб
Паневежис is located in Литванија
Паневежис
Паневежис
Местоположба во Литванија
Координати: 55°43′0″N 24°21′0″E / 55.71667° N; 24.35000° E / 55.71667; 24.35000Координати: 55°43′0″N 24°21′0″E / 55.71667° N; 24.35000° E / 55.71667; 24.35000
Држава Литванија
Надм. вис.&1000000000000006100000061 м
Население (2018)
 • Вкупно98 258
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Поштенски кодLT-35001

Паневежис (литвански: Panevėžys, руски: Поневеж) е град во централна Литванија. Градот има мошне поволна географска положба, на пола пат меѓу Вилнус и Рига, главниот град на Летонија.

Спорт[уреди | уреди извор]