Паневежис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Паневежис (литвански: Panevėžys, руски: Поневеж) е град во централна Литванија. Градот има мошне поволна географска положба, на пола пат меѓу Вилнус и Рига, главниот град на Летонија.