Ливани (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Ливани
Līvānu novads
Општина
Līvānu novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 1999
Седиште Ливани
Управа
 • Градоначалник Андрис Ваиводс
Површина
 • Вкупна 624.6[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 14,292[2]
Мреж. место www.livani.lv

Ливани (латвиски: Līvānu novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 1999 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]