Резекне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Резекне
Rēzekne
град
Стариот замок во Резекне.
Стариот замок во Резекне.
Знаме на Резекне
Знаме
Грб на Резекне
Грб
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Latvia" nor "Шаблон:Location map Latvia" existsМестоположба во Латвија
Координати: 56°30′23″N 27°19′50″E / 56.50639° СГШ; 27.33056° ИГД / 56.50639; 27.33056
Држава Латвија
Првпат споменат1285
Статус на град1773
Управа
 • ГрадоначалникАлександар(с) Барташевич(с)
Површина
 • Вкупна17,48 км2 (675 ми2)
 • Земјишна16,74 км2 (646 ми2)
 • Вода0,74 км2 (29 ми2)
Надм. вис.&10000000000001582000000158,2 м
Население
 • Вкупно35,883
 • Густина2.079/км2 (5,380/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски бројLV-4601
LV-4604
LV-4605
LV-4606
Повикувачки број+371 646
Советници13

Резекне (латвиски: Rēzekne; руски: Резекне) — град во Латвија во регионот Латгалија. Резекне често се именува како Latgales sirds што значи „срцето на Латгалија“. Градот е изграден на седум брда и се наоѓа на околу 242 км источно од Рига. Во 2008 година се проценило дека градот имал 35.883 жители, од кои мнозинство се Руси.

Население[уреди | уреди извор]

Население на Резекне во 2011[1]
Руси
  
47,0 %
Латвијци
  
44,2 %
Полјаци
  
2,5 %
Белоруси
  
1,6 %
Украинци
  
1,3 %
друго
  
3,4 %

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]