Прејди на содржината

Дурбе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дурбе
Гратче / Паланка
Рушевините на Дурбевскиот замок
Рушевините на Дурбевскиот замок
Знаме на ДурбеГрб на Дурбе
Држава Латвија
ОпштинаДурбе
Градски права1893
Површина
 • Вкупна2,22 км2 (86 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно492
 • Густина2,2/км2 (5,7/ми2)
Час. појасИЕВ (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)ИЕЛВ (UTC+3)
Поштенски бројLV-3440
Повикувачки број+371 634
Мреж. местоdurbe.lv

Дурбе (латвиски: Durbe, германски: Durben, литвански: Durbė, полски: Dorbiany, руски: Дурбе/Дурбен)гратче/паланка во Латвија. Дурбе првпат бил споменат во 1260 година, кога се случила Битката кај Дурбе крај езерото Дурбе.

Градските права му биле доделени на Дурбе во 1893 година и потврдени во 1917 година. Властелинска куќа во Дурбе служела како штаб на германската бригада во 1917 година.

Градскиот грб бил доделен во 1925 година - сребрена јаболкница. Во летонскиот фолклор јаболкницата се смета за магичен извор на младост и сочувство.

Лутеранската црква во Дурбе.

Значајни луѓе[уреди | уреди извор]

Зигфридс Ана Мејеровиц (1887 - 1925), премиер на Латвија и министер за надворешни работи на Латвија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]