Дурбе (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Дурбе
Durbes novads
Општина
Durbes novads karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2000
Седиште Дурбе
Управа
 • Градоначалник Андрејс Роѕевичс
Површина
 • Вкупна 320.7[1] км2
Население (2009)
 • Вкупно 3,484[2]
Мреж. место www.durbe.lv

Дурбе (латвиски: Durbes novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2000 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]