Бауска (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Бауска
Bauskas novads
Општина
Bauskas novads karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Бауска
Управа
 • Градоначалник Валдис Веипс
Површина
 • Вкупна 784.9[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 28,421[2]

Бауска (латвиски: Bauskas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]