Прејди на содржината

Радом

Координати: 51°24′N 21°10′E / 51.400° СГШ; 21.167° ИГД / 51.400; 21.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Радом
Radom
Знаме на РадомГрб на Радом
Радом is located in Полска
Радом
Радом
Координати: 51°24′13″N 21°09′24″E / 51.40361° СГШ; 21.15667° ИГД / 51.40361; 21.15667
ДржаваПолска Полска
ВојводствоМазовско
ОкругСамостоен град
ОпштинаГрадска општина
Управа
 • Градски претседателРадослав Витковски
Население (31.12.2017)
 • Вкупно214 566
Час. појасCET (UTC+1)
Повик. бр.+48 22

Радом (полски: Radom) — град во средишниот дел на Полска во Мазовското Војводство. Градот е самостоен и не припаѓа на ниеден округ. Радом е основан во X век, а во текот на XIII век добил градски права.

Географија

[уреди | уреди извор]

Радом се наоѓа на надморска височина од 130 до 207 метри надморска височина во средишниот дел на Полска, во јужниот дел на Мазовското Војводство над реката Млечна.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • Радом на Ризницата ?
  •  Chisholm, Hugh, уред. (1911). „Radom“ . Encyclopædia Britannica (11. изд.). Cambridge University Press.
  • Официјална страница (полски) (англиски)

51°24′N 21°10′E / 51.400° СГШ; 21.167° ИГД / 51.400; 21.167