Прејди на содржината

Шедлце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шедлце
Siedlce
Градското собрание
Градското собрание
Знаме на ШедлцеГрб на Шедлце
Шедлце is located in Полска
Шедлце
Шедлце
Координати: 52°10′00″N 22°16′30″E / 52.16667° СГШ; 22.27500° ИГД / 52.16667; 22.27500
ДржаваПолска Полска
ВојводствоМазовско
ОкругСамостоен град
ОпштинаГрадска општина
Управа
 • Градски претседателВојќех Куделски
Население (31.12.2017)
 • Вкупно77 653
Час. појасCET (UTC+1)
Повик. бр.+48 22

Шедлце (полски: Siedlce, руски: Седльце, јид. שעדליץ, Шедлиц ) — град во средишниот дел на Полска во Мазовското Војводство. Градот е самостоен и не припаѓа на ниеден округ.

Населеното место настанало во 1448 година, а во 1547 година добил градски права.

Географија[уреди | уреди извор]

Шедлце се наоѓа на 155 метри надморска височина во средишниот дел на Полска, во источниот дел на Мазовското Војводство над реките Мухавска и Хеленка.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]