Плоцк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Плоцк
Płock
Панорама на Плоцк
Панорама на Плоцк
Знаме на Плоцк
Знаме
Грб на Плоцк
Грб
Плоцк is located in Полска
Плоцк
Плоцк
Координати: 52°32′50″N 19°42′00″E / 52.54722° СГШ; 19.70000° ИГД / 52.54722; 19.70000
ДржаваПолска Полска
ВојводствоМазовско
ОкругСамостоен град
ОпштинаГрадска општина
Управа
 • Градски претседателАнджеј Новаковски
Население (31.12.2017)
 • Вкупно120 787
Часовен појасCET (UTC+1)
Повик. бр.+48 22

Плоцк (полски: Płock) — град во средишниот дел на Полска во Мазовското Војводство. Градот е самостоен и не припаѓа на ниеден округ.

Плоцк е основан во X век, а во 1237 година добил градски права.

Географија[уреди | уреди извор]

Плоцк се наоѓа на надморска височина од 58 до 105 метри во средишниот дел на Полска, во северниот дел од Мазовското Војводство над реката Висла.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]