Стренчи (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Стренчи
Strenču novads
Општина
Strenču novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Стренчи
Управа
 • Градоначалник Јанис Петерсонс
Површина
 • Вкупна 376[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 4,277[2]
Мреж. место www.strenci.lv

Стренчи (латвиски: Strenču novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]