Волта а Каталуња 2011

Од Википедија — слободната енциклопедија
Волта а Каталуња 2011
Светска турнеја на UCI 2011, трка 5 од 27
Детали за трката
Датум(и) 21–27 март
Етапи 7[1]
Растојание 1.242,6 км
Време 29ч 24' 42" (26,252 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Микеле Скарпони (ИТА) (Лампре-ИСД)
Втор  Даниел Мартин (ИРС) (Гармин-Сервело)
Трет  Крис Хорнер (САД) (Тим РадиоШек)

Планински  Наиро Кинтана (КОЛ) (Колумбија ес Пасион-Кафе де Колумбија)
Спринтерски  Рубен Перес (ШПА) (Еускалтел-Еускади)
Екипен Тим РадиоШек
2010
2012

Волта а Каталуња 2011 — 91. издание на велосипедската етапна трка Волта а Каталуња. Започнала на 21 март во приморското одморалиште Љорет де Мар, а завршила на 27 март во Барселона, одржувајќи седум етапи. Била петта трка во сезоната на Светската турнеја.

Трката првично била освоена од возачот на Саксо Банк-СанГард Алберто Контадор, кој ја освоил водечката бело-зелена маичка со етапна победа на третата етапа, одржувајќи ја неговата предност до крајот на трката.[2] Победата на трката подоцна му била одземена на Контадор поради обвинувањата за допинг, па поради тоа победата припаднала на второпласираниот Микеле Скарпони (Лампре-ИСД) кој првично доцнел 23 секунди зад Контадор, а возачот на Гармин-Сервело Даниел Мартин напреднал за две места откако најпрвин возачот на Тим РадиоШек Леви Лајпхајмер бил исфрлен од трката пред завршната етапа, а подоцна се поместил уште еднаш нагоре поради поништувањето на резултатите на Контадор.[3] На третото место сега дошол возачот на Тим РадиоШек Крис Хорнер.

Во другите пласмани на трката, возачот на Еускалтел-Еускади Рубен Перес ја освоил белата маичка, освојувајќи најмногу бодови на етапите на средните спринтови, додека возачот на Колумбија ес Пасион-Кафе де Колумбија Наиро Кинтана го освоил планинскиот пласман, а Тим РадиоШек завршиле на чело на екипниот пласман.

Екипи[уреди | уреди извор]

На трката настапиле 24 екипи:

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

21 март 2011 – Љорет де Мар до Љорет де Мар, 166,9 км
Резултат од етапа 1
Возач Екипа Време
1  Гатис Смукулис (ЛАТ) ХТЦ-Хајроад 4ч 08' 48"
2  Алесандро Петаки (ИТА) Лампре-ИСД + 28"
3  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим + 28"
4  Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај + 28"
5  Јан Бакелантс (БЕЛ) Омега Парма-Лото + 28"
6  Максим Буе (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 28"
7  Паоло Тиралонго (ИТА) Астана + 28"
8  Кедел Еванс (АВС) Верандас Вилемс-Аксент + 28"
9  Бауке Молема (ХОЛ) Рабобанк + 28"
10  Алберто Контадор (ШПА) Саксо Банк-СанГард + 28"
Генерален пласман по етапа 1
Возач Екипа Време
1  Гатис Смукулис (ЛАТ) Црвена маичка ХТЦ-Хајроад 4ч 08' 48"
2  Алесандро Петаки (ИТА) Лампре-ИСД + 28"
3  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим + 28"
4  Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај + 28"
5  Јан Бакелантс (БЕЛ) Омега Парма-Лото + 28"
6  Максим Буе (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 28"
7  Паоло Тиралонго (ИТА) Астана + 28"
8  Кедел Еванс (АВС) Верандас Вилемс-Аксент + 28"
9  Бауке Молема (ХОЛ) Рабобанк + 28"
10  Алберто Контадор (ШПА) Саксо Банк-СанГард + 28"

Етапа 2[уреди | уреди извор]

22 март 2011 – Санта Кулома да Фарнерс до Бањолес, 169,3 км
Резултат од етапа 2
Возач Екипа Време
1  Алесандро Петаки (ИТА) Лампре-ИСД 4ч 11' 08"
2  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в.
3  Мануел Антонио Кардозо (ПОР) Тим РадиоШек и.в.
4  Самуел Димулен (ФРА) Кофидис и.в.
5  Аитор Галдос (ШПА) Каха Рурал-Сегурос РГА и.в.
6  Џакомо Ницоло (ИТА) Леопард Трек и.в.
7  Михел Кредер (ХОЛ) Гармин-Сервело и.в.
8  Томас Питерсон (САД) Гармин-Сервело и.в.
9  Валентин Иглински (КАЗ) Астана и.в.
10  Карлос Баредо (ШПА) Рабобанк и.в.
Генерален пласман по етапа 2
Возач Екипа Време
1  Гатис Смукулис (ЛАТ) ХТЦ-Хајроад 8ч 19' 56"
2  Алесандро Петаки (ИТА) Лампре-ИСД + 28"
3  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим + 28"
4  Јан Бакелантс (БЕЛ) Омега Парма-Лото + 28"
5  Томас Питерсон (САД) Гармин-Сервело + 28"
6  Карлос Баредо (ШПА) Рабобанк + 28"
7  Дарио Каталдо (ИТА) Квик Степ + 28"
8  Јеле Ванендерт (БЕЛ) Омега Парма-Лото + 28"
9  Алберто Контадор (ШПА) Саксо Банк-СанГард + 28"
10  Бауке Молема (ХОЛ) Рабобанк + 28"

Етапа 3[уреди | уреди извор]

23 март 2011 – Ла Вал д’ен Бас до Валнорд, 183,9 км
Резултат од етапа 3
Возач Екипа Време
1  Алберто Контадор (ШПА) Саксо Банк-СанГард 4ч 45' 31"
2  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД + 23"
3  Леви Лајпхајмер (САД) Тим РадиоШек + 23"
4  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Сервело + 35"
5  Крис Хорнер (САД) Тим РадиоШек + 35"
6  Алекс Кањо (КОЛ) Колумбија ес Пасион-Кафе де Колумбија + 35"
7  Иван Басо (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 38"
8  Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај + 38"
9  Хавиер Тондо (ШПА) Мовистар Тим + 38"
10  Кедел Еванс (АВС) Верандас Вилемс-Аксент + 50"
Генерален пласман по етапа 3
Возач Екипа Време
1  Алберто Контадор (ШПА) Црвена маичка Саксо Банк-СанГард 13ч 05' 55"
2  Леви Лајпхајмер (САД) Тим РадиоШек + 23"
3  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД + 23"
4  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Сервело + 35"
5  Крис Хорнер (САД) Тим РадиоШек + 35"
6  Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај + 38"
7  Иван Басо (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 38"
8  Хавиер Тондо (ШПА) Мовистар Тим + 38"
9  Кедел Еванс (АВС) Верандас Вилемс-Аксент + 50"
10  Бауке Молема (ХОЛ) Рабобанк + 1' 12"

Етапа 4[уреди | уреди извор]

24 март 2011 – Ла Сеу д’Ургел до Ел Вендрел, 195 км
Резултат од етапа 4
Возач Екипа Време
1  Мануел Антонио Кардозо (ПОР) Тим РадиоШек 4ч 33' 02"
2  Џакомо Ницоло (ИТА) Леопард Трек и.в.
3  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в.
4  Аитор Галдос (ШПА) Каха Рурал-Сегурос РГА и.в.
5  Франтишек Рабоњ (ЧЕШ) ХТЦ-Хајроад и.в.
6  Самуел Димулен (ФРА) Кофидис и.в.
7  Вил Кларк (АВС) Леопард Трек и.в.
8  Михел Кредер (ХОЛ) Гармин-Сервело и.в.
9  Михал Голаш (ПОЛ) Вакансолел-ДКМ и.в.
10  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Сервело и.в.
Генерален пласман по етапа 4
Возач Екипа Време
1  Алберто Контадор (ШПА) Црвена маичка Саксо Банк-СанГард 17ч 38' 57"
2  Леви Лајпхајмер (САД) Тим РадиоШек + 23"
3  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД + 23"
4  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Сервело + 35"
5  Крис Хорнер (САД) Тим РадиоШек + 35"
6  Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај + 38"
7  Иван Басо (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 38"
8  Хавиер Тондо (ШПА) Мовистар Тим + 38"
9  Кедел Еванс (АВС) Верандас Вилемс-Аксент + 50"
10  Бауке Молема (ХОЛ) Рабобанк + 1' 12"

Етапа 5[уреди | уреди извор]

25 март 2011 – Ел Вендрел до Тарагона, 213,5 км
Резултат од етапа 5
Возач Екипа Време
1  Самуел Димулен (ФРА) Кофидис 4ч 49' 31"
2  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в.
3  Рубен Перес (ШПА) Бела маичка Еускалтел-Еускади и.в.
4  Аитор Галдос (ШПА) Каха Рурал-Сегурос РГА и.в.
5  Михал Голаш (ПОЛ) Вакансолел-ДКМ и.в.
6  Диего Милан (ШПА) Каха Рурал-Сегурос РГА и.в.
7  Николас Роуш (ИРС) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
8  Мануел Антонио Кардозо (ПОР) Тим РадиоШек и.в.
9  Кени Дехес (БЕЛ) Омега Парма-Лото и.в.
10  Франтишек Рабоњ (ЧЕШ) ХТЦ-Хајроад и.в.
Генерален пласман по етапа 5
Возач Екипа Време
1  Алберто Контадор (ШПА) Саксо Банк-СанГард 22ч 28' 28"
2  Леви Лајпхајмер (САД) Тим РадиоШек + 23"
3  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД + 23"
4  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Сервело + 35"
5  Крис Хорнер (САД) Тим РадиоШек + 35"
6  Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај + 38"
7  Иван Басо (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 38"
8  Хавиер Тондо (ШПА) Мовистар Тим + 38"
9  Кедел Еванс (АВС) Верандас Вилемс-Аксент + 50"
10  Бауке Молема (ХОЛ) Рабобанк + 1' 12"

Етапа 6[уреди | уреди извор]

26 март 2011 – Тарагона до Молет дел Валес, 189,5 км
Резултат од етапа 6
Возач Екипа Време
1  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим 4ч 22' 19"
2  Мануел Антонио Кардозо (ПОР) Тим РадиоШек и.в.
3  Самуел Димулен (ФРА) Кофидис и.в.
4  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Сервело и.в.
5  Диего Милан (ШПА) Каха Рурал-Сегурос РГА и.в.
6  Даниеле Пјетрополи (ИТА) Лампре-ИСД и.в.
7  Рубен Перес (ШПА) Бела маичка Еускалтел-Еускади и.в.
8  Кени Дехес (БЕЛ) Омега Парма-Лото и.в.
9  Реми Кузен (ФРА) Кофидис и.в.
10  Михал Голаш (ПОЛ) Вакансолел-ДКМ и.в.
Генерален пласман по етапа 6
Возач Екипа Време
1  Алберто Контадор (ШПА) Саксо Банк-СанГард 26ч 50' 47"
2  Леви Лајпхајмер (САД) Тим РадиоШек + 23"
3  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД + 23"
4  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Сервело + 35"
5  Крис Хорнер (САД) Тим РадиоШек + 35"
6  Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај + 38"
7  Иван Басо (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 38"
8  Хавиер Тондо (ШПА) Мовистар Тим + 38"
9  Кедел Еванс (АВС) Верандас Вилемс-Аксент + 50"
10  Кевин Селдрејерс (БЕЛ) Квик Степ + 1' 12"

Етапа 7[уреди | уреди извор]

27 март 2011 – Паретс дел Валес до Барселона, 124,5 км
Резултат од етапа 7
Возач Екипа Време
1  Самуел Димулен (ФРА) Кофидис 2ч 33' 55"
2  Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај и.в.
3  Кени Дехес (БЕЛ) Омега Парма-Лото и.в.
4  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в.
5  Мануел Антонио Кардозо (ПОР) Тим РадиоШек и.в.
6  Аитор Галдос (ШПА) Каха Рурал-Сегурос РГА и.в.
7  Михал Голаш (ПОЛ) Вакансолел-ДКМ и.в.
8  Блел Кадри (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
9  Иван Ровни (РУС) Тим РадиоШек и.в.
10  Кевин Селдрејерс (БЕЛ) Квик Степ и.в.
Краен генерален пласман
Возач Екипа Време
1  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД 29ч 25' 05"
2  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Сервело + 12"
3  Крис Хорнер (САД) Тим РадиоШек + 12"
4  Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај + 15"
5  Хавиер Тондо (ШПА) Мовистар Тим + 15"
6  Иван Басо (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 15"
7  Кедел Еванс (АВС) Верандас Вилемс-Аксент + 27"
8  Кевин Селдрејерс (БЕЛ) Квик Степ + 49"
9  Бауке Молема (ХОЛ) Рабобанк + 49"
10  Блел Кадри (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 49"

Поредок[уреди | уреди извор]

На Волта а Каталуња 2011 се доделувале три различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа и временските бонуси на средните спринтови и на крајот на етапите, предводникот ја добил бело-зелената маичка. Овој пласман се сметал за најважен на Волта а Каталуња 2011 и победникот на овој пласман се сметал за победник на трката.

Дополнително, постоел и спринтерски пласман, кој се наградувал со бела маичка. Во спринтерскиот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на некое од првите 3 места на средните спринтови во текот на секоја етапа, каде три бода се доделувале за првиот велосипедист, два за вториот и еден за третиот.

Исто така, постоел и планински пласман, каде се доделува црвена маичка. Во планинскиот пласман, бодови се добивале доколку велосипедистите се искачат на некое искачување пред другите велосипедисти, така што повеќе бодови има на повисоките категоризирани искачувања.

Постоел и пласман за екипите, каде времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја екипа се додаваат заедно; водечка екипа на крајот на трката е екипата со најниско вкупно време.

Етапа Победник Генерален пласман Планински пласман
Спринтерски пласман
Екипен пласман
1 Гатис Смукулис Гатис Смукулис Гатис Смукулис Бен Гаштауер ХТЦ-Хајроад
2 Алесандро Петаки Хулијан Санчес Рубен Перес
3 Микеле Скарпони Леви Лајпхајмер Микеле Скарпони Хосе Висенте Торибио Тим РадиоШек
4 Мануел Антонио Кардозо Рубен Перес
5 Самуел Димулен Наиро Кинтана
6 Хосе Хоакин Рохас
7 Самуел Димулен Микеле Скарпони
На крај Микеле Скарпони Наиро Кинтана Рубен Перес Тим РадиоШек

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „GENERAL INDIVIDUAL DESPUES DE LA ETAPA 7ª“ (PDF). Edosof. AS&A. 27 март 2011. стр. 7. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-03-13. Посетено на 27 март 2011.
  2. „Контадор победи на Волта а Каталуња“. Yahoo! Eurosport. TF1 Group. Reuters. 27 март 2011. Посетено на 27 март 2011.
  3. „Лајпхајмер ја напушта Каталуња“. Yahoo! Eurosport. TF1 Group. Reuters. 27 март 2011. Посетено на 27 март 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]