АГ2Р Ситроен Тим

Од Википедија — слободната енциклопедија
АГ2Р-Ла Мондијал
Ag2r-La Mondiale logo.png
Инфомации за тимот
UCI кодALM
ЛоциранФранција
Основан1992 (1992)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиФактор
Клучни кадри
Извршен директорВинсент Лавену
Спортски директорЛорен Бионди
Историја на тимското име
1992–1995
1996
1997–1999
2000–2007
2008–2014
2015-
Шазал
Пети Казино
Казино-Аг2р Превојанс
Аг2р Превојанс
Аг2р-Ла Мондијал
АГ2Р-Ла Мондијал
Дрес на АГ2Р Ситроен Тим

Дрес

АГ2Р-Ла Мондијал (француски: Ag2r-La Mondiale; кратенка на екипата според UCI: ALM, порано АГ2Р Превојанс) — француска професионална велосипедска друмска екипа, која настапува во рамките на Светската турнеја. Нејзини спонзори се групата АГ2Р, француска осигурителна компанија и пензиски фонд и групата Ла Мондијал, француски меѓународен пензиски фонд и осигурување на недвижности.

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2016[уреди | уреди извор]

Велосипедист Датум на раѓање
 Гедиминас Багдонас (ЛИТ) (1989-06-02)2 јуни 1989 (воз. 26)
 Јан Бакелантс (БЕЛ) (1986-02-14)14 февруари 1986 (воз. 29)
 Ромен Барде (ФРА) (1990-11-09)9 ноември 1990 (воз. 25)
 Жилиен Берар (ФРА) (1987-07-27)27 јули 1987 (воз. 28)
 Франсоа Бидар (ФРА) (1992-03-19)19 март 1992 (воз. 23)
 Гијом Бонафон (ФРА) (1987-06-23)23 јуни 1987 (воз. 28)
 Јохан Вансумерен (БЕЛ) (1981-02-04)4 февруари 1981 (воз. 34)
 Алекси Вијермоз (ФРА) (1988-06-01)1 јуни 1988 (воз. 27)
 Бен Гаштауер (ЛУК) (1987-11-14)14 ноември 1987 (воз. 28)
 Дамјен Годен (ФРА) (1986-08-20)20 август 1986 (воз. 29)
 Сирил Готје (ФРА) (1987-09-22)22 септември 1987 (воз. 28)
 Патрик Греч (ГЕР) (1987-04-07)7 април 1987 (воз. 28)
 Алекси Гужар (ФРА) (1993-03-05)5 март 1993 (воз. 22)
 Максим Даниел (ФРА) (1991-06-05)5 јуни 1991 (воз. 24)
 Нико Денц (ГЕР) (1994-02-15)15 февруари 1994 (воз. 21)
Велосипедист Датум на раѓање
 Самуел Димулен (ФРА) (1980-08-20)20 август 1980 (воз. 35)
 Ибер Дипон (ФРА) (1980-11-13)13 ноември 1980 (воз. 35)
 Аксел Домон (ФРА) (1990-08-07)7 август 1990 (воз. 25)
 Квентин Жореги (ФРА) (1994-04-22)22 април 1994 (воз. 21)
 Блел Кадри (ФРА) (1986-09-03)3 септември 1986 (воз. 29)
 Пјер Роже Латур (ФРА) (1993-10-12)12 октомври 1993 (воз. 22)
 Себастјен Минар (ФРА) (1982-06-12)12 јуни 1982 (воз. 33)
 Матео Монтагути (ИТА) (1984-01-06)6 јануари 1984 (воз. 31)
 Жан Кристоф Перо (ФРА) (1977-05-22)22 мај 1977 (воз. 38)
 Доменико Поцовиво (ИТА) (1982-11-30)30 ноември 1982 (воз. 33)
 Кристоф Риблон (ФРА) (1981-01-17)17 јануари 1981 (воз. 34)
 Џеси Сарџент (НЗЛ) (1988-07-08)8 јули 1988 (воз. 27)
 Себастјен Тиржо (ФРА) (1984-04-11)11 април 1984 (воз. 31)
 Иго Уле (КАН) (1990-09-27)27 септември 1990 (воз. 25)
 Микаел Шерел (ФРА) (1986-03-17)17 март 1986 (воз. 29)

2017[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
LTU Гедиминас БагдонасWikidata-logo S.svg26 декември 1985An Post-ChainReaction (2012)
BEL Јан БакелантсWikidata-logo S.svg14 февруари 1986Квик-Степ Алфа Винил Тим (2014)
FRA Руди БарбјеWikidata-logo S.svg18 декември 1992Go Sport–Roubaix–Lille Métropole (2016)
FRA Ромен БардеWikidata-logo S.svg9 ноември 1990AG2R Citroën U23 Team (2011)
FRA Жилиен БерарWikidata-logo S.svg27 јули 1987AG2R Citroën U23 Team (2009)
FRA Франсоа БидарWikidata-logo S.svg19 март 1992AG2R Citroën U23 Team (2015)
FRA Микаел ШерелWikidata-logo S.svg17 март 1986Групама-ФДЖ (2010)
FRA Клеман ШеврјеWikidata-logo S.svg29 јуни 1992ИАМ (2016)
GER Нико ДенцWikidata-logo S.svg15 февруари 1994AG2R Citroën U23 Team (2015)
FRA Аксел ДомонWikidata-logo S.svg7 август 1990AG2R Citroën U23 Team (2012)
FRA Самуел ДимуленWikidata-logo S.svg20 август 1980Кофидис (2012)
FRA Ибер ДипонWikidata-logo S.svg13 ноември 1980R.A.G.T. Semences (2005)
FRA Жилиен ДивалWikidata-logo S.svg27 мај 1990Armée de terre (2016)
NOR Сондре Холст ЕнгерWikidata-logo S.svg17 декември 1993ИАМ (2016)
SUI Матијас ФранкWikidata-logo S.svg9 декември 1986ИАМ (2016)
LUX Бен ГаштауерWikidata-logo S.svg14 ноември 1987AG2R Citroën U23 Team (2009)
FRA Сирил ГотјеWikidata-logo S.svg26 септември 1987ТоталЕнержи (2015)
FRA Александар ЖењеWikidata-logo S.svg16 април 1988ФДЖ (2016)
FRA Алекси ГужарWikidata-logo S.svg5 март 1993USSA Pavilly Barentin (2013)
CAN Иго УлеWikidata-logo S.svg27 септември 1990SpiderTech-C10 (2012)
FRA Кантен ЖоргиWikidata-logo S.svg22 април 1994Go Sport–Roubaix–Lille Métropole (2014)
FRA Пјер ЛатурWikidata-logo S.svg12 октомври 1993AG2R Citroën U23 Team (2014)
ITA Матео МонтагутиWikidata-logo S.svg6 јануари 1984Szuper Beton (2010)
BEL Оливер НасенWikidata-logo S.svg16 септември 1990ИАМ (2016)
FRA Нан ПетерWikidata-logo S.svg12 март 1994AG2R Citroën U23 Team (2016)
ITA Доменико ПоцовивоWikidata-logo S.svg30 ноември 1982Бардијани ЦСФ Фаизане (2012)
FRA Кристоф РиблонWikidata-logo S.svg17 јануари 1981CC Nogent-sur-Oise (2004)
BEL Стејн ВанденбергWikidata-logo S.svg25 април 1984Етикс-Квик Степ (2016)
FRA Алекси ВијермозWikidata-logo S.svg1 јуни 1988Sojasun (2013)
FRA Aurélien DoleattoWikidata-logo S.svg (28 јул–31 дек, стажант)20 март 1997
LUX Кевин ГеницWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)9 јануари 1997AG2R Citroën U23 Team (2017)
FRA Клеман РусоWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)20 јануари 1995Probikeshop Saint-Étienne Loire (2017)
FRA Беноа КонфруаWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)17 октомври 1995
Извор: UCI

2018[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
LTU Гедиминас БагдонасWikidata-logo S.svg26 декември 1985An Post-ChainReaction (2012)
BEL Јан БакелантсWikidata-logo S.svg14 февруари 1986Квик-Степ Алфа Винил Тим (2014)
FRA Руди БарбјеWikidata-logo S.svg18 декември 1992Go Sport–Roubaix–Lille Métropole (2016)
FRA Ромен БардеWikidata-logo S.svg9 ноември 1990AG2R Citroën U23 Team (2011)
FRA Франсоа БидарWikidata-logo S.svg19 март 1992AG2R Citroën U23 Team (2015)
FRA Микаел ШерелWikidata-logo S.svg17 март 1986Групама-ФДЖ (2010)
FRA Клеман ШеврјеWikidata-logo S.svg29 јуни 1992ИАМ (2016)
FRA Беноа КонфруаWikidata-logo S.svg17 октомври 1995
GER Нико ДенцWikidata-logo S.svg15 февруари 1994AG2R Citroën U23 Team (2015)
SUI Силван ДилјеWikidata-logo S.svg3 август 1990БМЦ Рејсинг Тим (2017)
FRA Аксел ДомонWikidata-logo S.svg7 август 1990AG2R Citroën U23 Team (2012)
FRA Самуел ДимуленWikidata-logo S.svg20 август 1980Кофидис (2012)
FRA Ибер ДипонWikidata-logo S.svg13 ноември 1980R.A.G.T. Semences (2005)
FRA Жилиен ДивалWikidata-logo S.svg27 мај 1990Armée de terre (2016)
SUI Матијас ФранкWikidata-logo S.svg9 декември 1986ИАМ (2016)
FRA Тони ГалопенWikidata-logo S.svg24 мај 1988Лото-Судал (2017)
LUX Бен ГаштауерWikidata-logo S.svg14 ноември 1987AG2R Citroën U23 Team (2009)
FRA Сирил ГотјеWikidata-logo S.svg26 септември 1987ТоталЕнержи (2015)
FRA Александар ЖењеWikidata-logo S.svg16 април 1988ФДЖ (2016)
FRA Алекси ГужарWikidata-logo S.svg5 март 1993USSA Pavilly Barentin (2013)
FRA Кантен ЖоргиWikidata-logo S.svg22 април 1994Go Sport–Roubaix–Lille Métropole (2014)
FRA Пјер ЛатурWikidata-logo S.svg12 октомври 1993AG2R Citroën U23 Team (2014)
ITA Матео МонтагутиWikidata-logo S.svg6 јануари 1984Szuper Beton (2010)
BEL Оливер НасенWikidata-logo S.svg16 септември 1990ИАМ (2016)
FRA Нан ПетерWikidata-logo S.svg12 март 1994AG2R Citroën U23 Team (2016)
BEL Стејн ВанденбергWikidata-logo S.svg25 април 1984Етикс-Квик Степ (2016)
FRA Клеман ВентуриниWikidata-logo S.svg16 октомври 1993Кофидис (2017)
FRA Алекси ВијермозWikidata-logo S.svg1 јуни 1988Sojasun (2013)
FRA Орелин Паре-ПентрWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек)27 февруари 1996AG2R Citroën U23 Team (2018)
Извор: UCI

2019[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
LTU Гедиминас БагдонасWikidata-logo S.svg26 декември 1985An Post-ChainReaction (2012)
FRA Ромен БардеWikidata-logo S.svg9 ноември 1990AG2R Citroën U23 Team (2011)
FRA Франсоа БидарWikidata-logo S.svg19 март 1992AG2R Citroën U23 Team (2015)
FRA Жофри БушарWikidata-logo S.svg1 април 1992CR4C Roanne (2017)
FRA Микаел ШерелWikidata-logo S.svg17 март 1986Групама-ФДЖ (2010)
FRA Клеман ШеврјеWikidata-logo S.svg29 јуни 1992ИАМ (2016)
FRA Беноа КонфруаWikidata-logo S.svg17 октомври 1995
GER Нико ДенцWikidata-logo S.svg15 февруари 1994AG2R Citroën U23 Team (2015)
SUI Силван ДилјеWikidata-logo S.svg3 август 1990БМЦ Рејсинг Тим (2017)
FRA Аксел ДомонWikidata-logo S.svg7 август 1990AG2R Citroën U23 Team (2012)
FRA Самуел ДимуленWikidata-logo S.svg20 август 1980Кофидис (2012)
FRA Ибер ДипонWikidata-logo S.svg13 ноември 1980R.A.G.T. Semences (2005)
FRA Жилиен ДивалWikidata-logo S.svg27 мај 1990Armée de terre (2016)
SUI Матијас ФранкWikidata-logo S.svg9 декември 1986ИАМ (2016)
FRA Тони ГалопенWikidata-logo S.svg24 мај 1988Лото-Судал (2017)
LUX Бен ГаштауерWikidata-logo S.svg14 ноември 1987AG2R Citroën U23 Team (2009)
FRA Александар ЖењеWikidata-logo S.svg16 април 1988ФДЖ (2016)
FRA Доријан ГодонWikidata-logo S.svg25 мај 1996Кофидис (2018)
FRA Алекси ГужарWikidata-logo S.svg5 март 1993USSA Pavilly Barentin (2013)
FIN Јако ХаниненWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек)16 април 1997Probikeshop Saint-Étienne Loire (2019)
FRA Кантен ЖоргиWikidata-logo S.svg22 април 1994Go Sport–Roubaix–Lille Métropole (2014)
FRA Пјер ЛатурWikidata-logo S.svg12 октомври 1993AG2R Citroën U23 Team (2014)
BEL Оливер НасенWikidata-logo S.svg16 септември 1990ИАМ (2016)
FRA Орелин Паре-ПентрWikidata-logo S.svg27 февруари 1996AG2R Citroën U23 Team (2018)
FRA Нан ПетерWikidata-logo S.svg12 март 1994AG2R Citroën U23 Team (2016)
BEL Стејн ВанденбергWikidata-logo S.svg25 април 1984Етикс-Квик Степ (2016)
FRA Клеман ВентуриниWikidata-logo S.svg16 октомври 1993Кофидис (2017)
FRA Алекси ВијермозWikidata-logo S.svg1 јуни 1988Sojasun (2013)
USA Лоренс ВорбасWikidata-logo S.svg28 јуни 1990Аква Блу Спорт (2018)
Извор: UCI

2020[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
FRA Ромен БардеWikidata-logo S.svg9 ноември 1990AG2R Citroën U23 Team (2011)
FRA Франсоа БидарWikidata-logo S.svg19 март 1992AG2R Citroën U23 Team (2015)
FRA Жофри БушарWikidata-logo S.svg1 април 1992CR4C Roanne (2017)
FRA Микаел ШерелWikidata-logo S.svg17 март 1986Групама-ФДЖ (2010)
FRA Клеман ШеврјеWikidata-logo S.svg29 јуни 1992ИАМ (2016)
FRA Беноа КонфруаWikidata-logo S.svg17 октомври 1995
SUI Силван ДилјеWikidata-logo S.svg3 август 1990БМЦ Рејсинг Тим (2017)
FRA Аксел ДомонWikidata-logo S.svg7 август 1990AG2R Citroën U23 Team (2012)
FRA Жилиен ДивалWikidata-logo S.svg27 мај 1990Armée de terre (2016)
SUI Матијас ФранкWikidata-logo S.svg9 декември 1986ИАМ (2016)
FRA Тони ГалопенWikidata-logo S.svg24 мај 1988Лото-Судал (2017)
LUX Бен ГаштауерWikidata-logo S.svg14 ноември 1987AG2R Citroën U23 Team (2009)
FRA Александар ЖењеWikidata-logo S.svg16 април 1988ФДЖ (2016)
FRA Доријан ГодонWikidata-logo S.svg25 мај 1996Кофидис (2018)
FRA Алекси ГужарWikidata-logo S.svg5 март 1993USSA Pavilly Barentin (2013)
FIN Јако ХаниненWikidata-logo S.svg16 април 1997Probikeshop Saint-Étienne Loire (2019)
FRA Кантен ЖоргиWikidata-logo S.svg22 април 1994Go Sport–Roubaix–Lille Métropole (2014)
FRA Пјер ЛатурWikidata-logo S.svg12 октомври 1993AG2R Citroën U23 Team (2014)
BEL Лауренс НасенWikidata-logo S.svg28 август 1992Лото-Судал (2019)
BEL Оливер НасенWikidata-logo S.svg16 септември 1990ИАМ (2016)
GBR Хари ТанфилдWikidata-logo S.svg17 ноември 1994Катјуша-Алпесин (2019)
BEL Стејн ВанденбергWikidata-logo S.svg25 април 1984Етикс-Квик Степ (2016)
FRA Орелин Паре-ПентрWikidata-logo S.svg27 февруари 1996AG2R Citroën U23 Team (2018)
FRA Нан ПетерWikidata-logo S.svg12 март 1994AG2R Citroën U23 Team (2016)
ITA Андреа ВендрамеWikidata-logo S.svg20 јули 1994Андрони Џокатоли-Сидермек (2019)
FRA Клеман ВентуриниWikidata-logo S.svg16 октомври 1993Кофидис (2017)
FRA Алекси ВијермозWikidata-logo S.svg1 јуни 1988Sojasun (2013)
USA Лоренс ВорбасWikidata-logo S.svg28 јуни 1990Аква Блу Спорт (2018)
FRA Клеман ШампусенWikidata-logo S.svg29 мај 1998AG2R Citroën U23 Team (2019)
FRA Антони ЖилиенWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)5 март 1998AG2R Citroën U23 Team (2019)
FRA Антоан РаугелWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)14 февруари 1999
FRA Simon VergerWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)8 јули 1998
Извор: UCI

Надворешни врски[уреди | уреди извор]