Дамјен Годен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дамјен Годен
Годен на Европското велодромско првенство 2015
Лични податоци
Цело имеДамјен Годен
Роден20 август 1986(1986-08-20)(37 г.)
Бопрео,  Франција
Висина1,90 м
Маса79 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим ТоталЕнержи
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометри и класици
Аматерски клубови
2006–2007 Вандеја У
Професионални клубови
2008–2013
2014–2016
2017
2018-
Буиг Телеком
Аг2р-Ла Мондијал
Арме де Тер
Директ Енержи
Последна промена
25 август 2018

Дамјен Годен (француски: Damien Gaudin; р. 20 август 1986) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континенталната екипа Тим ТоталЕнержи.[1]

Годен го напуштил Тим Јуропкар на крајот на сезоната 2013 и се приклучил на Аг2р-Ла Мондијал за сезоната 2014.[2] Бил вклучен во почетниот состав на екипата за Тур де Франс 2015[3] и освоил две награди за борбеност на Тур де Франс 2018.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2003
3. Национално велодромско првенство - поединечна потера под 19 години
3. Национално велодромско првенство - медисон под 19 години
2006
1. Франција Национално велодромско првенство - медисон (со Тибо Мас)
1. Франција Национално велодромско првенство - бодовна трка под 23 години
1. Франција Национално велодромско првенство - поединечна потера под 23 години
2007
1. Франција Национално велодромско првенство - поединечна потера под 23 години
1. Париз-Рубе под 23 години
2. Национално велодромско првенство - медисон (со Тибо Мас)
2. Национално велодромско првенство - екипна потера под 23 години
2008
1. Национално велодромско првенство - медисон со Себастјен Тиржо)
2009
1. Национално велодромско првенство - поединечна потера
2. Национално велодромско првенство - медисон со Жером Кузен)
2010
1. Национално велодромско првенство - поединечна потера
1. Национално велодромско првенство - медисон (со Беноа Денинк)
2013
1. Коле-По де Лоара
1. Пролог Париз-Ница
5. Париз-Рубе
2015
5. Краен пласман Четири дена Динкерк
2016
7. Краен пласман Четири дена Динкерк
2017
1. Тро-Бро Леон
1. Етапа 6 Тур де Норманди
1. Пролог Трка околу Луксембург
1. Пролог Волта а Португал
9. Краен пласман Тур ди Поату-Шарант
2018
1. Пролог Трка околу Луксембург
2. Тро-Бро Леон
3. Ле Самин
Награда за борбеност на етапите 6 и 9 на Тур де Франс

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Џиро 136
Тур 146 140
Вуелта 139 132

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Бонами, Рафаел (1 септември 2017). „Direct Énergie: le point sur l'effectif 2018“ [Direct Énergie: Roster Update 2018]. Ouest-France (француски). Groupe Ouest-France. Посетено на 22 јануари 2018.
  2. „Тиржо и Годен потпиша со Аг2р-Ла Мондијал на три години“. Cyclingnews.com. Future plc. 28 август 2013. Посетено на 28 август 2013.
  3. „Почетна список на Тур де Франс 2015“. Velo News. Архивирано од изворникот на 2015-06-29. Посетено на 2 јули 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]