Пјер Латур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пјер Латур
Латур на Тур л’Ен 2015
Лични податоци
Цело имеПјер Латур
Роден12 октомври 1993 (1993-10-12) (29 г.)
Роман на Изер,  Франција
Висина1,80 м[1]
Маса64 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубАГ2Р Ситроен Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2010–2011
2012–2014
ВС Ромне Пеажо
Шанбери ЦФ
Професионални клубови
2013
2015–
Аг2р-Ла Мондијал (стажант)
Аг2р-Ла Мондијал
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
Пласман за млад возач (2018)
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2016)

Еднодневни трки и класици

MaillotFra.PNG Национален хронометарски првак (2017, 2018)
Последна промена
2 јуни 2020

Пјер Латур (француски: Pierre Latour; р. 12 октомври 1993) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата АГ2Р Ситроен Тим.[2]

Тој е етапен победник на Вуелта а Еспања и двократен победник на националното хронометарско првенство.

Кариера[уреди | уреди извор]

Поради административна грешка кога бил аматер, Латур обично е познат како „Роже“, односно како Пјер Роже Латур.[3]

АГ2Р Ла Мондијал (2015-денес)[уреди | уреди извор]

2015[уреди | уреди извор]

Во неговата прва година како професионален возач, Латур имал солиден настап на Рут ди Сид. Нападнал на третата етапа, но на последното искачување го стигнале Алберто Контадор и Наиро Кинтана. Не успеал да го следи Контадор на спустот. Ја завршил етапата на третото место, како и целата трка, освојувајќи го пласманот за млад возач.

2016[уреди | уреди извор]

Латур ја носел белата маичка на Тур де Франс 2018

На Тур де Романди, Латур го освоил пласманот за млад возач, што бил прв таков пласман на трка од Светската турнеја. По петтата етапа на Тур де Свис бил во водечката маичка, но на крајот ја напуштил трката. Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2016.[4] На трката ја постигнал својата прва етапна победа на некоја голема трка на претпоследната етапа, победувајќи го Дарвин Атапума.[5]

2017[уреди | уреди извор]

Во сезоната 2017, Латур уште еднаш го освоил пласманот за млад возач на Тур де Романди. Кон крајот на јуни исто така го освоил националното хронометарско првенство. Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[6] Водел во пласманот за млад возач 2 дена пред да ја предаде маичката на Сајмон Јејтс, кој победил на крајот. Латур завршил шести во пласманот за млад возач на Тур. Ја завршил годината со деветто место на Милано-Торино и шесто место на Хроно де Насионс.

2018[уреди | уреди извор]

На Волта а Каталуња, Латур стигнал до подиум со третото место и го освоил пласманот за млад возач. Исто така, завршил осми на Тур де Романди и седми на Критериум ди Дофине, каде го освоил пласманот за млад возач. Кон крајот на јуни по вторпат го освоил националното хронометарско првенство. Во јуни настапил по вторпат на Тур де Франс. Изгубил време веќе на првата етапа, но повратил дел од него кога завршил втор на шестата етапа зад Даниел Мартин. Успеал да влезе во водство на пласманот за млад возач по десеттата етапа и го освоил пласманот на крајот на трката.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2010
3. Краен пласман Тур ди Валроме
2011
1. Класик дез Алп за јуниори
2. Национално јуниорско друмско првенство
4. Краен пласман Реџо-Тур
1. Етапа 1
5. Краен пласман Трофео Карлсберг
2013
1. Же де ла Франкофони
4. Пиколо Џиро ди Ломбардија
5. Тур ди Ду
6. Краен пласман Ронд де л’Изар
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
7. Краен пласман Тур ди Жеводан Лангдок-Русијон
1. Пласман за млад возач
8. Краен пласман Тур де Пеи де Савоја
2014
1. Гран при де Сен Лие
1. Гран при Кур ла Вил
3. Трка Јура
3. Пиколо Џиро ди Ломбардија
5. Краен пласман Тур де Пеи де Савоја
6. Краен пласман Тур де л’Авенир
9. Краен пласман Тур де л’Ен
2015
3. Краен пласман Тур де л’Ен
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 4
3. Краен пласман Рут ди Сид
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
5. Краен пласман Вуелта а Бургос
7. Краен пласман Трка околу Австрија
7. Краен пласман Етоал де Бесеж
10. Краен пласман Тур де Пикарди
2016
1. Етапа 20 Вуелта а Еспања
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач Тур де Романди
2. Краен пласман Критериум Интернационал
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
3. Краен пласман Тур де л’Ен
7. Краен пласман Етоал де Бесеж
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
10. Џиро ди Ломбардија
10. Трофео Лаигвелја
2017
1. MaillotFra.PNG Национално друмско првенство
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач Тур де Романди
3. Тур ди Финистер
4. Краен пласман Етоал де Бесеж
5. Класик Сид-Ардеш
6. Хроно де Насионс
9. Милано-Торино
2018
Национални друмски првенства
1. MaillotFra.PNG Хронометар
4. Друмска трка
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач Тур де Франс
3. Краен пласман Волта а Каталуња
1. Jersey blue lines volta.svg Пласман за млад возач
6. Хроно де Насионс
7. Краен пласман Критериум ди Дофине
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
8. Краен пласман Тур де Романди
8. Класик Сид-Ардеш
2019
6. Краен пласман Трка околу Полска
7. Џиро дел’Емилија
9. Џиро ди Ломбардија

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Распоред на резултатите на големите трки[7]
Голема трка 2015 2016 2017 2018 2019
Jersey pink.svg Џиро не настапил во кариера
Jersey yellow.svg Тур 29 13
Jersey red.svg Вуелта 28 35
Распоред на резултатите на етапните трки[7]
Трка 2015 2016 2017 2018 2019
Jersey yellow.svg Париз-Ница 76 49
Jersey blue.svg Тирено-Адријатико не настапил во кариера
MaillotVolta.png Волта а Каталуња 96 32 3
Jersey yellow.svg Трка околу Баскија 14 СО
Jersey yellow.svg Тур де Романди 12 14 8
Jersey yellow-bluebar.svg Критериум ди Дофине 15 7
Jersey yellow.svg Тур де Свис СО СО

Распоред на резултатите на првенствата[уреди | уреди извор]

Настан 2015 2016 2017 2018 2019
Gold medal olympic.svg Олимписки игри Друмска трка не се одржал не се одржал
Jersey rainbow.svg Светски првенства Хронометар 18
Друмска трка
MaillotFra.PNG Национални првенства Хронометар 10 1 1 14
Друмска трка СО 53 65 4 71

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Pierre-Roger Latour“. ag2rlamondiale.fr. Архивирано од изворникот на 2016-09-18. Посетено на 2017-04-30.
  2. „Official presentation of the AG2R LA MONDIALE professional cycling team 2020“. АГ2Р-Ла Мондијал. Groupe AG2R La Mondiale. 10 December 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-10. Посетено на 1 January 2020.
  3. „inrng: saturday shorts“. inrng.com.
  4. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. Посетено на 20 август 2016.
  5. „Nairo Quintana poised to win the Vuelta“. Вуелта а Еспања. Unipublic. 10 септември 2016. Посетено на 12 ноември 2016.
  6. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.
  7. 7,0 7,1 „Pierre Latour“. www.procyclingstats.com.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]