Фабјен Греје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фабјен Греје
Греје во 2015 година
Лични податоци
Цело имеФабјен Греје
Роден31 октомври 1990 (1990-10-31) (29 г.)
Езене,  Франција
Висина1,80 м
Маса64 кг
Податоци за клубот
Мом. клубДирект Енержи
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2012
2013–2015
ВК Ажесинат Јуниор
Вандеја У
Професионални клубови
2016– Директ Енержи
Последна промена
25 август 2018

Фабјен Греје (француски: Fabien Grellier; р. 31 октомври 1994 во Езене) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Директ Енержи.[1]

Во јули 2018 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2018.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2014
5. Париз-Рубе за млади
2015
4. Краен пласман Ле Триптик де Мон ет Шату
10. Краен пласман Тур Алзас
2017
2. Ла Руе Туранжел
9. Полинорманд
2018
7. Тур ди Финистер
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 8 на Тур де Франс

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Бонами, Рафаел (1 септември 2017). „Direct Énergie: le point sur l'effectif 2018“ [Direct Énergie: Roster Update 2018]. Ouest-France (француски). Groupe Ouest-France. Посетено на 22 јануари 2018.
  2. „2018: 105th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 5 јули 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]