Виктор де ла Парте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Виктор де ла Парте
Víctor de la Parte at the 2018 Giro d'Italia
Лични податоци
Цело имеВиктор де ла Парте Гонсалес
Роден22 јуни 1986 (1986-06-22) (36 г.)
Виторија-Гастејс,  Шпанија
Висина1,81 м[1]
Маса66 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИнтермарше-Ванти-Жобер Материо
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2011
2012–2013
2014
2015
2016
2017-2018
2019-
Каха Рурал-Сегурос РГА
СП Тејблвор
Ефапел–Гласдрајв
Тим Предарлска
ЦЦЦ-Спранди-Полковице
Мовистар Тим
ССС Тим
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Австрија (2015)
Последна промена
22 март 2020

Виктор де ла Парте Гонсалес (шпански: Víctor de la Parte González; р. 22 јуни 1986) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Интермарше-Ванти-Жобер Материо.[2]

Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2017.[3] Во август 2019 година бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2019.[4]

Де ла Парте паднал на шестата етапа на Вуелта а Еспања 2019, поради што бил еден од четирите возачи кои ја напуштиле трката поради падот.[5]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
10. Краен пласман Вуелта а Екстремадура
2010
1. Етапа 8 Сиркуито Монтањес
2012
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Велосипедска трка Сибиу
1. Jersey white.svg Бодовен пласман
1. Jersey green.svg Планински пласман
1. Етапа 1
2. Краен пласман Трка околу Романија
1. Етапа 8
5. Краен пласман Трка околу Хајнан
8. Краен пласман Трка Секлерланд
2013
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Алжир
1. Етапа 5
3. Краен пласман Тур де Блида
4. Краен пласман Трка околу Бугарија
5. Краен пласман Велосипедска трка Сибиу
6. Московски куп
2014
2. Краен пласман Трофеј Жоаким Агостињо
1. Пролог
7. Краен пласман Волта а Португал
1. Пролог
2015
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Австрија
1. Етапа 4
1. Етапа 6
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Флеш ди Сид
3. Краен пласман Трка околу Горна Австрија
1. Етапа 1 (ITT)
5. Краен пласман Тур де Тајван
5. ГП Рајфајзен
7. Тур де Берн
8. Рејс Хоризон Парк Мајдан
8. Куп де Карпати
9. Рејс Хоризон Парк Класик
2016
3. Краен пласман Трка околу Хрватска
6. Краен пласман Трка околу Чешка
10. Вуелта а Мурсија
2019
3. Краен пласман Трка околу Хрватска
10. Краен пласман Трка околу Австрија
2020
10. Краен пласман Трка ОАЕ

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2017 2018 2019
Jersey pink.svg Џиро 56 39 21
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Víctor De La Parte“. ProCyclingStats. Посетено на 4 мај 2017.
  2. „Valter completes CCC Team's 2020 roster“. Cyclingnews.com. Future plc. 25 ноември 2019. Посетено на 1 јануари 2020.
  3. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 мај 2017.
  4. „2019: 74th La Vuelta ciclista a España“. ProCyclingStats. Посетено на 23 август 2019.
  5. „Vuelta a Espana: Jesus Herrada wins stage six“. 29 август 2019. Посетено на 30 август 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]