Езене

Координати: 46°44′24″N 1°36′30″W / 46.74° СГШ; 1.60833333333° ЗГД / 46.74; -1.60833333333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Езене
Aizenay
Грб на Езене Aizenay
Езене Aizenay is located in Франција
Езене Aizenay
Езене
Aizenay
Координати: 46°44′24″N 1°36′30″W / 46.74° СГШ; 1.60833333333° ЗГД / 46.74; -1.60833333333
ЗемјаФранција
РегионЛоарски Крај
ДепартманВендеја
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Бернар Перен
Површина181,06 км2 (3,130 ми2)
Население (2006)27.457
 • Густина0,92/км2 (2,4/ми2)
INSEE/Пошт. бр.85003 / 85190
Надм. висина10 м
(прос. 62 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Езенеопштина во департманот Вандеја во Лоарскиот Крај, западна Франција.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]